چهارشنبه سوری و پرهیز از یک اشتباه استراتژیک

کلامم را با این گزاره آغاز می کنم که جنبش سبز جنبش نفی خشونت است. دومین گزاره ام هم این است که موفقیتمان هر چه باشد تنها با پایبند بودن به اهداف و توافقات میسر است. از این دو گزاره این نتیجه را می گیرم که هر حرکت و تصمیمی که با نفی خشونت در تقابل باشد برای سبزها اشتباه استراتژیک محسوب می شود. در همین راستا مانور دادن بر روی چهارشنبه سوری و برنامه ریزی کردن حول مراسمی که ظرفیت به خشونت کشیده شدن را دارد اشتباه است

برخلاف بعضی از دوستانم، من به هیچ وجه واژه شکست را مناسب وقایع ۲۲ بهمن نمی دانم . آنچه در آن روز اتفاق افتاد این بود که مردم در فضای چیده شده و فوق امنیتی نتوانستند به یکدیگر بپیوندند. واضح است که نیروهای نظامی و حکومتی هم مثل ما از وقایع ماه های اخیر تجربه هایی اندوخته اند. شاید آموخته جدید ما باید این باشد که در صفحه شطرنجی که حریفمان با دوز و تقلب مهره هایش را چیده بازی نکنیم. نکته دیگر اینکه در چنین زمینی که حریف مهره چینی کرده و قواعد را وضع کرده، مساوی گرفتن برابر برد است و انتظار پیروزی پرگل، پر توقعی و به دور از واقعیت است.

دوستان هم فکر! خرد جمعی نیاز به نظم بخشی، سازمان دهی و در یک کلام نیاز به زمان دارد تا تصمیمات جدید تولید کند. این سازمان دهی و تولید استراتژی از درون دل همین مجموعه کلان شکل می گیرد و این ساده ترین درسی است که از این تجربه می شود گرفت . بیایید فکر تولید کنیم، بحث کنیم، گذشته را در غالب پیروزی ها و باخت هایمان مرور کنیم و این را از یاد نبریم که ما چه بیشمار و چه کم شمار، توان به چالش کشیدن حاکمیت را داریم و هشت ماه گذشته و ماه های آینده گواه این قابلیت انکارنشدنی ما هست و خواهد بود. این را هم بدانیم که در فضایی چون بالاترین، اولین قانون و وظیفه ما تزریق روحیه به مردمی است که جانشان را به خیابان ها می برند و برای دسترسی به خبرها و نوشته ها و تبادل نظرها به بالاترین مراجعه می کنند

امید به آینده رساترین اعتراض ماست

پیروز و امیدوار باشید

Advertisements

21 Responses to چهارشنبه سوری و پرهیز از یک اشتباه استراتژیک

 1. hamed says:

  سلام دوستان
  من عضو بالاترین نیستم. خواستم پیشنهاد بدم که اگه موافق هستید رو طرح سبز کردن کیهان کار کنیم. کافیه به مدت یک هفته از روز شنبه 1 اسفند تا پنج شنبه 6 اسفند بین ساعات اولیه صبح تا ساعت 10 صبح هرچقدر کیهان تونستیم، بخریم و سر به نیست کنیم یا برای نظافت آخر سال نگهداریم. اینجوری هم به مدت یک هفته روزنامه کیهان رو از دسترس مخاطباش دور می‌کنیم و هم با هزینه اندکی برای آکسیون‌های آینده آماده می‌شیم. خطری هم ندارد و تازه اگه هم کیهان تیراژش رو بالا ببره، به تعداد تیراژی که بالا برده به حضور ما اعتراف کرده است.

 2. dajal says:

  طرح بدی هست چون سهمیه کاغذ کیهان محدود نیست، هر چقد بخوان می تونن چاپ کنن. تیراژش هم بالا بره برای لج ما هم که شده نمی گن. دیگه بدتر از مسخره کردن آیه قرآن چی میشه پیدا کرد که کیهان انجام داده؟ http://www.ayandenews.com/news/18462/
  کیهان واقعا به هیچ اصلی پایبند نیست، چه برسه به عدد تیراژ.

 3. amir says:

  بايد براي تجمعات خودمون از ابزار ديگري براي اطلاع رساني استفاده كنيم همينطوري اعلام راهپيمايي در وسايل ارتباطي عمومي باعث ميشه كه رژيم با آمادگي اقدام به سركوب بكنه بايد كاري كنيم كه رژيم غافلگير بشه ونتونه عكس‌العمل نشون بده / من فكر ميكنم با هسته هاي سه نفره ميشه كار رو شروع كرد هر نفر با سه نفر در ارتباط باشه و به صورت هرمي با سه نفر اوليه ارتباط داشته باشن. هر نفر هم از افراد زير دستش يك آدرس ايميل با نام مستعار داشته باشه تا براي اعلام تجمع در مواقع لازم به افراد خبر بدن مثلا در تاريخ 17 اسفند در فلان ميدان شلوغ شهر راس شلوغترين ساعت جمع بشن و اقدام كنند و بعد از راه افتادن تجمع محل رو ترك كنند. اين هسته ها ميتواند حتي از خانواده ها شروع بشه و هر عضو موظف بشه سه نفرو با خودش همراه كنه به نظرم ميشه روي اين ايده فكر كرد و سر و سامون بهتري بهش داد.

 4. مممد says:

  آره به قول شاعر خامنه ای تکدست … نزده یه هفته ست

 5. ميثم says:

  چه جالب
  باز شكست مي خوريد چون طرح …..!؟

 6. ali says:

  Berid jam konid baba eshtebahe strategic!!!!!!! Chaharshanbe suri behtarin ruzi ast ke az khejalate arazelo obashe basij khalas shim. Vase enghelab khoshunat ham lazem ast. Man ke hazer nistam beshinam kotak bokhoram, dustamam hamintor. enghadr ham aghl daram ke bedunam sepah va khamanei ghodrato majani be daste maha nemidan.

  Man va refigham narenjak dorost mikonim va be basijia neshun midim ke donya daste kie. dame meidune azadi momkene ina shakh bashan, ama tu mahaleye ma na.

  Be omide chaharshanbe suri ke javanane aryayi az daste in arazelo obashe basij 1 bar ham ke shode khalas shan.

 7. ali says:

  Agha jun taghir ba nanaz bazi nemishe. vel bedi mibaranet masjed hamun ja tartibeto midan. az moosavi ham khaste shodim, jonbesh ayandash dar hamin kafe khiabenueo javunayi ke hazaran juneshuno bedan.

  lotfan jenabali ham az tarafe hameye jonbesh harf nazanid va nazare shakhsie khodetuno bedid. Hamoon tor ke shoma jozvesh hasin ma ham hastim va kheily kesaye digam hatan ke hazer nistan faghat beheshun tajavoz beshe va kotak bokhoran. Ruze Ashura molaheze kardid.

 8. vahid says:

  فقط چهارشنبه سوری. شمام بشین خونه وبلاگتو بنویس

  • arash says:

   In lahn shoma kheili na-monaseb hast. Bache haee ke to Internet kar mikonan, hokme shabake asabe jonbesh ra darand.

   • شازه says:

    آرش، خوشحالم با همین بچه ها هم تیمی محسوب می شم، با وجود اختلاف نظر. فکر کن با این آقای محمد حامد زیبایی نژاد هم فکر بودی! هم فکر که چه عرض کنم! هم قمه

  • شازه says:

   چشم. ولی شما هم مراقب خودت باش

 9. علامه says:

  جنبش سبز نفی خشونت است امام نه اینکه حتی از خود هم دفاع نکند . هیچی هیچی بخاطر اینکه ممکن است رژیم اینکار یا آنکار رابکند و بیندازد گردن این و یا آن همه را خانه نشین کنید و دیگر یواش یواش این جنبش به سکونش تبدیل خواهد شد . و هیچی از آن باقی نخواهد ماند . شما چکار دارید که حکومت چه فکر میکند بایستی تظاهرات خود را در روزهایی که میآید انجام دهید گمان میبرید که درمیان نظر دهندگان بالاترین دشمن ندارید من وقتی کامنت ها رامیخوانم می بینم که چطور با زیرکی دارند زیر آبتان را به اسم هشدار به اشتباه کردن می زنند . هیچ اشتباهی در بیست ودو بهمن رخ نداد مردم بسیار عاقل بودند که در برابر یک لشکر تا دندان مسلح خود را به کام مرگ نیانداختند . اگر دقت کنید قبل از عشورا تنها تظاهرات هر روز دردانشگاه پیروزی عاشورا را آفرید بایستی هر روز ی که میشود تظاهرات کرد اینگونه کمر دیکتاتور را خواهید شکست . پس واقعا نترسید چر که ما همه با هم هستید و اینقدر اجازه ندهید که شما را به هر عنوان و تیتر بترسانند . خود رژیم باندازه کافی وحشتناک است .
  مرسی

 10. Amin says:

  man nemidunam chera ba goftane inke begzarid hokumat har kair khast ba mardom bokone vali digarun bayad tahammol konand chon jonbesh bedune khoshunat bayad pish bere.vaghti be shoma ehteram nemigzarand chtori shoma ehteram begzarid be unha?ba in harfa ham mardomo tazeef mikonid ham unha ro az haghe defaa az khod mahrum.be jaye inke mardom talabkare hokumat bashand natije in shode ke dolat alaan talabkare mardom shode.

 11. محمد حامد زیبایی نژاد says:

  سبز های عزیز سلام
  می بینم که در 9دی زرد شدید و 22 بهمن قهوه ای
  آماده استقبال گرم از شما در شب چهار شنبه آخر سال هستیم.

  • شازه says:

   آقای محمد حامد زیبایی نژاد که با کمال راحتی اسمت رو به رخ ما می کشی! اگه شما با اعتماد به نفس میای اینجا حرف می زنی به خاطر اینه که سبزها و غیر سبزها با باتوم و قمه به جون امثال شما نیافتادند و کسی نصف شب در خونتون رو نمی زنه و زندانیت نمی کنه و این از قدرت تو نیست که از شعور طرف مقابلته. این یک. دوم اینکه برای ۹ دی باید هم خوشحال باشی چون هم تیم شدی با فاحشه ها و ساندیس خورای قهار. ایشالا سفر بعدی که با اتوبوس بردنتون، باهاشون تو یه ماشین بیفتی. استقبال گرم ما از شما موکول به روزی که واسه گرفتن سهمیه ساندیست اومدی پیش ما. اون روز اسمتو حتما بگو تا دوتا ساندیس بت بدم. برو کوچولو، دیگه این دورو برا پیدات نشه

  • شازه says:

   بیا اینم بخون. واسه تو و رفیقات نوشتم قبلن
   https://shazeh.wordpress.com/2010/01/01/%D8%B6%D8%B4%D8%A8%D9%8A/

 12. ناشناس says:

  روز چهارشنبه سوری امکان دارد جنبش به سمت خشونت برود و این برای جنبش زیان آور است. خواهش میکنم عجولانه تصمیم نگیرید. چرا در چنین لحظه ی حساسی از آقای موسوی نمیخواهیم که دراینباره نظری بدهد .22 بهمن اگر به حرف آقای موسوی یا کروبی گوش داده بودیم وضع از این بهتر بود. ما برای اتحاد نیاز به یک رهبر یا شورای رهبری داریم تا انرژیمان را بیخودی هدر ندهیم.

 13. vahid says:

  agha hamed, ashura gozashtimetun kenare divar, faghat lebasatuno kolahetuno dar ovordim. In dafe ba yek ruze melli tarafin va bazi bache mese man ke narenjak dasteshuno. shoma basijia ke az ghadim dastetun kelash midadan, oza vase shomaha taghir nakarde. Faghat ma tarsemun rihkte va miaym ke ye hale asasi behetun bedim.

 14. vahid says:

  borro baba mousavi karoubi. khafamun kardin. 15 sale in eslah talaba gozashtanemun sare kar, mam eine ye heivun har ruz to khiabun kotak mikhorim. 18 tir mizanan, vase dus dokgtar dashtan mizanan, vase shadi kardan mizanan, vase harf zadan mizanan va vase zendeki kardan mikoshan. ey baba mesle inke shomaha az kore mah omadin!!!!!!!

  Ta omr daram yadame mese ye heivun bahamun barkhord kardan, hala vaghteshe ke ba in arazeo obashe basij tasfie hesab konim. Hamede aziz becharkh ta becharkhim. on ruz mibinamet ke be jaye sandis ye chize dige bokonan tu halghet

 15. ali says:

  به نظرم اتفاقا باید خشونت امیز باشه با این دیکتاتورها نمیشه صلح امیز رفتار کرده باید شب چهارشنبه تهرانو براشون جهنم کنیم

 16. Amin says:

  motaassefane hokumat kheili ba porruyi mardomo be chalesh gerefte va makhsusan alaan ke be ghalat hes karde ke jonbesh dar hale forukesh kardane dare mige nabud nafaskesh? dar chenin sharayeti bayad ba amadegi jehate tahammole hazine shekasti digarro be unha tahmil konim ta befahmand ke eshted zadan va jonbesh hanuz ba ghovvat hozur dare va in vagheyyat ke mardom baad az khoda ghavitarin onsoran.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: